در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

آیا کودک شما بی اختیاری ادرار و مدفوع دارد؟

آیا کودک شما بی اختیاری ادرار و مدفوع دارد؟

یکی از تکالیف مهم کودک در فرایند رشدکسب مهارت نگه داشتن مدفوع و ادرار است. برای این کار عضلات کودک باید به حدی از رسش رسیده باشند که بتوانند نیرو و هماهنگی لازم رابرای حفظ و نگهداری ضایعات و مواد دفعی بدن به دست آورند. کودکانی که علی رغم پدیدایی این توان عضلانی ، نمی توانند مدفوع یا ادرار خود را کنترل کنند مبتلا به اختلال دفعی (Elemination disorder) معرفی می شوند . مسایل دفعی کودکان – ادرار یا مدفوع – یکی از مهمترین مسایل دوران کودکی و از عمده ترین نگرانیهای احتمالی خانواده هاست. تلاش در جهت آموزش آداب مربوط به دفع، معمولا از یک سالگی کودک شروع و تا 2/5 سالگی ادامه می یابد. هرچند این آموزش به عوامل مختلفی همانند هوش، پختگی اجتماعی، فرهنگ و تعاملات کودک و والدین بستگی دارد و گسترش توانایی کنترل کودک در طی زمان- به ترتیب کنترل مدفوع در شب، کنترل مدفوع در روز، کنترل ادرار در روز، کنترل ادرار در شب – پدیدار می شود، اما به هرحال، کودکانی وجود دارند که در دفع ادرار یا مدفوع خود دچار اختلال هستند. اختلالهای دفعی به دو گروه عمده تقسیم می شود:

میتوانید با کلیک بر روی هریک از موارد فوق مطلب مورد نظر را مشاهده نمایید


 

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.