در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

نامزدها مراقب این آسیب ها در دوران نامزدی خود باشید!

نامزدها مراقب این آسیب ها در دوران نامزدی خود باشید!

در دوران عقد آسیب هایی وجود دارد که اگر با آنها مقابله نشود، پایه های زندگی مشترک همسران را سست خواهد کرد. نامزدها باید مراقب این آسیب ها باشند.

1.مقایسه های ناشایست

یکی از آفت ها و عوامل مهم دل سردی و نارضایتی در روابط نامزدها ، مقایسه کردن نامزد خود با دختران و پسران دیگر و گاهی خواستگاران دیگر است. در این مقایسه ها طرفین به این نتیجه می رسند که دیگران از همسرشان بهتر هستند. در حالی که این برداشت به خاطر ظاهربینی و عدم اطلاع از عیب های دیگران و عدم آشنایی با زیبایی های اخلاقی، خلقی، جسمانی، اجتماعی و... همسرشان است.

اگر نامزدها می خواهند که در روابط خود آرامش و رضایت خاطر داشته باشند باید دست از این مقایسه و مطرح کردن این گونه مسائل بردارند.این گونه مسائل معمولا به دلیل چشم چرانی مردان یا حساسیت خانم ها به وجود می آید. فردی که هرروز به صدها دختر و پسر چشم می دوزد و آنها را با لباس های رنگارنگ و اندام های متفاوت مشاهده می کند، به طور معمول در ذهنش این مقایسه ها انجام می شود که همسر من آن شرایط و ویژگی ها را ندارد.

2. انتظارات بی جا

متأسفانه گاهی مشاهده می شود که دخترو پسر توقعات بیجایی از هم دارند و بارهای سنگینی را بر هم تحمیل و این دوران شیرین را تلخ می نمایند. این توقعات معمولا برخاسته از نگاه سطحی به زندگی است و هر عقل سلیمی آن را ناپسند می داند و حتما از آن باید پرهیز کرد. اگر خانواده ها چنین مسائلی را مطرح کردند، دختر و پسر باید هوای یکدیگر را داشته باشندو علاوه بر اینکه نباید وارد این امور واهی شوند، لازم است از یکدیگر دفاع کنند و نگذارند بر دیگری فشار وارد شود.

3. دخالت های بی جا

جوان هایی هستند که دوران شیرین نامزدی شان و کانون با صفای زندگیشان و قلب های پر از محبتشان به خاطر دخالت های بی جای اطرافیان، به تلخی و سردی و کدورت کشیده شده است. زوج های جوان باید همیشه مراقب این افراد باشند و زندگی شیرین خود را از «نیش زهرآگین» آنان محفوظ و مصون نگه دارند و هوشیار و مواظب باشند که ممکن است این افراد در قیافه دلسوز و خیرخواه نیز ظاهر شوند. بهترین راه مقابله با این افراد آن است که در ظاهر سری تکان داده و بگذریم و سعی شود بدون ناراحتی آنها صورت مسئله را تغییر داده و همچنان به همدلی و صمیمیت یکدیگر پایبند باشند .

4. رعایت احترام پدر و مادر

برخی از دختر و پسرها، پس از اینکه همسر خود را یافتند، پدر و مادر خود را فراموش می کنند و یا به آنان کم توجه می شوند و گاهی نسبت به آنان بی ادبی می کنند. گاهی مادر پسر، پس از آوردن عروس و حتی به محض نامزدی احساس می کند پسرش دیگر آن علاقه و توجه سابق را به او ندارد و این برایشان سخت و گاهی غیر قابل تحمل می شود. همسران جوان باید مراعات حال پدر و مادر دو طرف را بکنند. به طوری که پدر و مادر همسر را نیز همانند پدر و مادر خود بدانند و توجه داشته باشند که احترام به پدر و مادر همسر، محبت و سازگاری بیشتر همسر را به ارمغان می آورد و اونیز به پدر و مادر شما احترام می گذارد و این گونه دور تصاعدی محبت بالا می گیرد. اگر نامزد ها به همه جوانب امور توجه داشته باشند و حق هرکس را به جای خود رعایت کنند، بسیاری از این نزاع ها و کشمکش ها میان والدین و عروس و داماد به وجود نمی آید.

5. زیاده روی در رفت و آمدها

رابطه دختر و پسر و خانواده هایشان در این دوران، باید گرم و صمیمی باشد؛ اما به افراط و زیاده روی کشیده نشود. اعتدال در هرکاری پسندیده است. اگر رفت و آمدها و مهمانی ها زیاد شود، دو طرف خسته می شوند و این خستگی به محبت ها لطمه می زند؛ به خصوص اگر این دوران، طولانی بشود. بسیاری از جوانان می پرسند که در دوران نامزدی چقدر باید رفت و آمد کرد؟ بطور کلی اندازه معینی وجود ندارد، بلکه باید دید زمینه چقدر مهیا است و پذیرش چه اندازه می باشد. نه آنقدر کم که دل سردی بیاورد و نه آن قدر زیاد که خستگی آور شود. نه تکبر و سرسنگینی و بی اعتنایی و نه زیاده روی و سبک کردن خود و به زحمت انداختن دیگران.

6. خاطرات ناخوشایند

ممکن است در دوران قبل از عقد، کدورت ها و ناراحتی هایی پیش بیاید و خطاهایی از طرفین سر بزند و یا در هنگام خواستگاری و بله برون و تعیین مهریه و شرایط ازدواج و مهمانی ها، مممکن است کدورت هایی پیش آمده و مسائلی بین دو خانواده رد و بل شده باشد و بعضی از بزرگ ترها و اطرافیان و یا خود دختر و پسر، حرف های دل سرد کننده ای زده باشند. این کدورت ها ، نباید به بعد از عقد سرایت کند. بعد از عقد همه این ناراحتی ها باید برطرف گردد و به دوران پس از عقد کشیده نشود. اگر به کسی بی احترامی شده و یا خیال می کند به او توهینی شده است، باید ببخشد. دختر و پسر نیز بعد از عقد هرگز درباره دلخوری های گذشته ، حرفی نزنند. مطرح کردن خاطرات ناخوشایند، نشانه عدم رشد و ناپختگی طرفین است و باعث کم شدن محبت میان همسران می شود و گاهی لطمه های سنگینی بر پیکره زندگی نوپا وارد می کند و صمیمیت را خدشه دار می کند.

7. خاطر خواهان قبلی

بعضی از عروس و داماد ها و بستگانشان برای عزیز کردن خود و یا برای جبران عقده های حقارتشان و یا به هر انگیزه دیگر، از خواستگاران و خاطرخواهان سابق خود، نزد یکدیگر سخن می گویند و معمولا تعدادشان را چندین برابر واقعی اش افزایش می دهد و آنان را به رخ همدیگر می کشند. در حالی که مطرح کردن این نوع خاطرات و به رخ کشیدن ها، بیشتر غرور و یا تحقیر را به دنبال دارد و گاهی به تحریک غیرت مرد و یا احساسات زن می انجامد و موجب بدبینی و سوء برداشت می شود. به همین جهت این نوع خاطرات گذشته باید پس از ازدواج از صحنه ذهن پاک کرد و به زبان نیاورد.

8. طولانی شدن دوره نامزدی

برخی از مشکلات ناشی از طولانی شدن بیش از حد دوران عقد عبارت است از:

  • فشارهای روانی که از ناحیه اطرافیان متوجه همسران می شود و درباره تأخیر عروسی و معطلی آن به گفت و گو می پردازند.
  • محدودیت های تأمین عواطف و احساسات یکدیگر و اختلال در وضعیت جسمی و روانی دو طرف است.
  • احساس بلاتکلیفی برای دختران و اینکه با وجود داشتن همسر هنوز در خانه والدین زندگی می کنند.
  • خسته شدن والدین دختر و پسر از رفت و آمد زیاد و مکرر داماد و مسائلی که پیش می آید.
  • بدآموزی های اخلاقی و تربیتی که گاهی متوجه برادران و خواهران عروس می شود.

گاهی ممکن است این ارتباط ها فراتر رفته و زمینه اختلافات جدی را به دنبال داشته باشد.

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.