در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

مشکلات بعد از ازدواجی که همسران جوان باید بدانند

مشکلات بعد از ازدواجی که همسران جوان باید بدانند

بعد از ازدواج دختر و پسر، ممکن است آنها با مسایلی روبرو شوند که نتوانند به درستی با آن مشکلات برخورد کنند. مطالعه مورد های زیر و رعایت آنها می تواند سازگاری های زندگی زناشویی را افزایش دهد و از اختلافات بی مورد جلوگیری کنند.

1.رعایت حقوق اعضای خانواده

خانواده از شخصیت های متفاوت تشکیل شده است .دختر و پسری که تازه ازدواج کرده اند باید بدانند که با پذیرش زندگی مشترک و پایبندی به آن در یک «ما»ی فراتر قرار می گیرند ودر خانواده های دیگری جز خانواده خود وارد می شوند .نادیده گرفتن شخصیت فردی و تحمیل یکسان سازی فضای خانواده، هزینه های عاطفی – رفتاری سنگینی را به دنبال دارد که دل سردی و از خودبیگانگی اعضای خانواده، کمترین پیامد منفی و فروپاشی خانواده ، بزرگترین زیان چنین نگرشی است. روانشناسی زوجین به همسرانی که به تازگی ازدواج کرده اند توصیه می کند که حس برتربینی را کنار بگذارند و با ورود به خانواده همسر خود، سعی در تغییر آنها را نداشته باشند و هریک از اعضا به حقوق دیگری احترام گزارده و وظایفی را که برعهده دارد رعایت کند. در این صورت می توانند آرامش و اعتماد به زندگی مشترک را از زندگی خود انتظار داشته باشند.

2.رقابت منفی

برخی از همسران بدون توجه به شرایط ویژه خود و نیازهای واقعی زندگی خود دچار اشتباهی به نام نابهنجاری چشم و چشم و هم چشمی می شوند. مولفه های اساسی این پدیده در خودنمایی، رقابت و فزون طلبی کور قابل مشاهده است که موجب تنش، بی قراری، نارضایتی، اضطراب و افسردگی همسران گشته و آرامش را از زندگی مشترک سلب می کند. متاسفانه امروزه پدیده چشم و هم چشمی از آسیب های مهم زندگی مشترک همسرانی است که تازه ازدواج کرده اند و می تواند زندگی مشترک را تا مرز نابودی و جدایی بکشاند.

3.حریم خصوصی

مسائلی که سبب وجود آن بیرون از خانواده می باشد؛ اگرچه روابط خویشاوندی و فامیلی به نوبه خود مهم هستند ولی عدم رعایت بعضی از نکات میتواند مشکلاتی را در روابط زن و شوهر ایجاد کند و آرامش را از زندگی آنها سلب کند. به عنوان مثال دخالت های غیر ضروری و نابجای اطرافیان یکی از مواردی است که مایه سلب آرامش زوج ها می شود. روانشناسی زوجین برای مقابله با این مسئله توصیه می کند که در عین حال که لازم است زن و شوهر پس از ازدواج، روابط خود را با خانواده ها حفظ نموده و به برقراری روابط مطلوب با خویشاوندان همسر خود نیز بپردازند، باید نوعی استقلال به دست بیاورند و خانواده جدیدی را با حریم خصوصی تشکیل دهند به طوری که حتی پدر و مادرها نیز از این محدوده خارج باشند. پدر و یا مادر حق دارند در مواقعی نوعروس و تازه داماد خود را راهنمایی کنند، اما باید به این نکته توجه داشته باشند که دخالت در همه جزئیات زندگی نیازی نیست. در واقع حمایت مالی و اجتماعی والدین نباید موجب دخالت در زندگی آنان و تحمیل نظریات به آنها شود. ولی متاسفأنه دخالت های بی مورد اطرافیان باعث اختلاف و ناسازگاری همسران شده، آرامش را از زندگی آنها دور می کند.

منابع
ر.ک.ریمون، مفاهیم و تئوری کلیدی در خانواده درمانی
 

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.