در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

والدینی که فرزند نوجوان دارند بخوانند

والدینی که فرزند نوجوان دارند بخوانند

امروزه غالبا دوره نوجوانی را بر حسب سن تقویمی و با دامنه سنی مشخص تعریف می کنند. بدیهی است می توان از معیارهای دیگری مانند میزان رشد جسمانی، اجتماعی و شناختی نیز برای مشخص کردن این دوره بهره گرفت. در بسیاری از متون علمی روانشناسی، دوره نوجوانی را از 12 تا 20 سالگی می دانند. هم چنین نوجوانی را دوره ای بین کودکی و بزرگسالی تعریف می کنند. نوجوانی دوره ای است که در جوامع مدرن به لحاظ وجود تکالیف رشدی و مهارت های زیادی که نوجوان باید بر آن مسلط شود تقریبا 10 سال طول می کشد. این تکالیف عبارتند از:

  • الف. پذیرش جسم رشد یافته
  • ب. فراگرفتن شیوه تفکر عاقلانه
  • ج. کسب استقلال عاطفی و گاهی مالی
  • د. آموختن روش مناسب برقراری ارتباط با هر دو جنس
  • ه. تشکیل هویتی منسجم

 از نظر بسیاری از مربیان و اندیشمندان این دوران دورانی پرآشوب، مشکل ساز و دشوار قلمداد شده است. نوجوانی هم چنین یکی از حساس ترین و بحرانی ترین مراحل زندگی فرد به شمار می رود . نوجوانی در معمولی ترین و طبیعی ترین شکل خود، دگرگونی های شدیدی در شخصیت فرد به وجود می آورد و این نوع دگرگونی های و تغییرات ممکن است برای والدین و مربیان و افرادی که به گونه ای که با نوجوانان در ارتباط اند ناراحتی ها و دشواری های زیادی را ایجاد کند.بنابراین والدین باید ویژگی های دوره نوجوانی را بشناسند تا بتوانند با فرزند نوجوان خود به شیوه درستی رفتار کنند.

منابع:
لطف اللهی، حسین. روان شناسی رشد 2 .
برک ، لورا. روان شناسی رشد: از نوجوانی تا پایان زندگی .

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.