در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

جوانان قبل از ازدواج با این مشکلات روبرو هستند!

جوانان قبل از ازدواج با این مشکلات روبرو هستند!

ازدواج یک نیاز طبیعی جوانان است. اما مشکلاتی پیش از ازدواج وجود دارد که جوانان را از از ازدواج و نیازشان دور می کند و باعث می شود که جوانان تن به ازدواج ندهند.  مهم ترین مسایلی که پیش از ازدواج ذهن جوانان را به خود مشغول می کند عبارتند از:

1.عدم انتخاب مناسب

یکی از عوامل ایجاد اختلاف و ناسازگاری و به دنبال آن نبود آرامش در زندگی این است که متاسفانه گاه افراد از مسایلی که باید قبل از ازدواج نسبت به آن حساس باشند غفلت می کنند. بنابراین دختر و پسر می بایست در بررسی ملاک های گزینش همسر، ملاک های جسمانی، روانشناختی، اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی طرفین را مدنظر قرار دهند تا همتای مناسب خود را برای یک عمر زندگی برگزینند.

2. مهریه سنگین

مهریه های سنگین یکی از عوامل به هم زدن آرامش در خانواده هاست و نشان دهنده بی اعتمادی خانواده دختر به داماد است و می تواند به عنوان یک ابزار در دست دختران قرار گرفته و پسران را از این نظر همیشه تحت استرس و فشار قرار دهد. در تعیین مهریه نباید هیچ کدام از پسر و دخترها و خانواده هایشان احساس برد یا باخت کنند. زیرا اگر چنین احساسی داشته باشند شیرینی زندگی و ازدواج را به تلخی تبدیل خواهد کرد.

3. دوستی های قبل از ازدواج

این دوستی ها ، ترس و اضطراب ناشی از آبروریزی، احساس سرخوردگی، شکست روحی، افسردگی و... برای دختر و پسر فراهم می کند. با توجه به ویژگی غیرت در مرد باعث می گردد حتی اگر روابطشان به ازدواج بینجامد، اعتمادش از همسر خود سلب گشته و سوالاتی در ذهن او شکل بگیرد که چرا همسرم پیش از محرمیت با من رابطه برقرار کرد و شاید مشابه این رابطه را با دیگران نیز داشته است. اگر دوستی ها به ازدواج نینجامد آشفتگی در احساسات و عواطف به ویژه از سوی دختران پیش می آید و باعث می گردد که این افراد نتوانند عاطفه، عشق و صمیمیتی که لازمه زندگی مشترک و ستون زندگی زناشویی است در زندگی با همسر خود ابراز نمایند.

4.وارونه جلوه دادن حقایق

امروزه آسیب های مختلفی سلامت ازدواج و به دنبال آن زندگی مشترک همسران را تهدید می کند که رواج فریب یا تدلیس در ازدواج یکی از مهم ترین آنهاست. این مسئله علاوه بر اینکه آثار و پیامد های حقوقی ویژه ای دارد که با عنوان قانون «تخلف از شرط صفت» در قانون مدنی مطرح و قابل پیگیری است، باعث ایجاد فضای بی اعتمادی و بدبینی در فضای ارتباطی زن و شوهر گشته و زمینه اختلافات جدی و به دنبال آن عدم آرامش را در زندگی آنان به وجود می آورد. به همین دلیل است که برگزاری جلسات گفتگوی مستقیم (تحت نظارت خانواده های دو طرف) دختر و پسر و اطلاع یافتن آنان از آنچه در آینده می تواند در زندگی مشترکشان تاثیرگذار باشد، یکی از گام های مهم می باشد.

 

منبع:

علی احمد پناهی، همسرداری.

 

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.