در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

آسیبی به نام خودکشی در نوجوانان

آسیبی به نام خودکشی در نوجوانان

خودکشی طیف وسیعی از رفتارها را شامل می شود که در یک انتهای آن تهدید به خودکشی، پس از آن تظاهر به خودکشی، اقدام به خودکشی بدون قصد مردن و اقدام به خودکشی با قصد مرگ و در انتهای دیگر آن خودکشی منجر به مرگ قرار دارد. روان شناسان بالینی معتقدند خودکشی نتیجه نفرتی است که فرد نسبت به دیگران و جامعه دارد، ولی آن را به سوی خود معطوف می کند و به جای دیگران، تنبیه می کند. همچنین خودکشی را انجام اعمال، رفتارها و فکرهایی از جانب خود فرد می دانند که باعث رنجش خاطر یا آسیب اجتماعی و یا مخدوش نمودن روابط اجتماعی یا فردی مشخص می شود. خودکشی را نمی توان رفتاری واحد با انگیزه ای واحد دانست، بلکه رفتاری است پیچیده که به صورت های مختلف و با انگیزه های متفاوت صورت می گیرد. بین دختران و پسران جوان و نوجوان در خودکشی تفاوت هایی وجود دارد. دختران اغلب تلاش بیشتری برای انجام خودکشی انجام می دهند و تظاهر به خودکشی و اقدام به خودکشی در آنها زیاد است، اما پسرها غالبا در پایان رساندن خودکشی موفق ترند و خودکشی های منجر به مرگ در آنها زیاد است. علاوه بر این روش های خودکشی دو جنس نیز با هم تفاوت دارد. به این صورت که خودکشی زنان بیشتر با داروها صورت می گیرد که امکان برگشت بیشتری دارد، در حالی که مردان خود را حلق آویز می کنند یا با اسلحه گرم خود را می کشند که غیر قابل برگشت است. برخی روان شناسان بالینی معتقدند دوره نوجوانی نوعی زمان خاصی برای نگرانی ها و ناامیدی ها است که می تواند انگیزه هایی برای خودکشی ایجاد نماید. بعضی از نوجوانان در برخورد با انتظارات بالای خانواده ها و فرهنگ، برای به دست آوردن امتیازات بالا در ورزش، مدرسه و موقعیت شغلی زندگی می کنند. رقابت های شدید در جامعه برای ارتقا و نیاز به کسب پول زیاد از یک طرف و احساس ناتوانی در مقابله با این خواسته ها از سوی دیگر، ممکن است برخی از جوانان را به این نتیجه برساند که خودکشی تنها راه رهایی از این وضعیت می باشد.

در بین نوجوانان و جوانان، خودکشی به عواملی چون کیفیت زندگی خانوادگی بستگی دارد. طلاق یا مرگ یکی از والدین، باعث می شود که نوجوانان احساس طرد شدگی بکنند و این مسئله می تواند احتمال اقدام به خودکشی را افزایش دهد. فشارهای زیاد از طرف والدین برای موفقیت نوجوانان، می تواند به از دست دادن عزت نفس آنان منجر شود.

بر اساس آمار نرخ خودکشی در میان نوجوانان 15 تا 24 ساله سه برابر شده است. روان شناسان بیان می کنند که علائم عمومی خودکشی برای هر دو جنس دختر و پسر، افسردگی است که از طریق منزوی شدن، خوابیدن یا خوردن خیلی کم یا خیلی زیاد، نوشتن، فکر کردن و صحبت کردن درباره خودکشی نشان داده می شود. هم چین اکثر نوجوانانی که دست به خودکشی می زنند، به طور چشم گیری دارای سوابق تحصیلی ضعیفی هستند. نوجوانی که خودکشی می کنند، بخصوص در دوران دبیرستان، زندگیشان با ناکامی هایی همراه است. نوجوانان و جوانانی که در خانه محیط امنی نمی یابند، به دنبال آرامش و امنیت یا به گروه همسالان می پیوندند یا به طرف جنس مخالف گرایش پیدا می کنند که شکست یا ناکامی در این دوستی ها، می تواند گرایش به خودکشی را افزایش دهد.

خانواده های سالم که دارای منبع قدرت مطلوبی هستند، می توانند بیشتر نیازهای روانی نوجوانان را برطرف سازند. نوجوانانی که نیاز به توجه دارند و خانواده نمی تواند این نیاز را رفع کند به مرحله ای از اختلال عاطفی می رسند که از خودکشی برای جلب توجه اطرافیان استفاده می کنند و معمولا از روش های کم خطرتر مانند خوردن چند قرص آرام بخش استفاده می کنند.

چنانچه والدین و دوستان نوجوان علائم خطر را بدانند، بسیاری از خودکشی ها قابل پیشگیری هستند. تحقیقات روان شناسان نشان می دهد که عوامل زیر در پیشگیری از خودکشی موثر می باشند: قضاوت متخصص بالینی بر اینکه فرد تمایل به خودکشی دارد، وجود فشار زندگی، عدم ابراز هیجان ها، اشتغال ذهنی زیاد و از نظر اجتماعی وجود رفتار نامتناسب.

 

منابع:

دکتر عارفی. روان شناسی رشد.

دکتر کرباسی و وکیلیان. مسائل نوجوانان.

 

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.