در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

اختلال بدشکلی بدن چگونه تشخیص داده می شود؟

اختلال بدشکلی بدن چگونه تشخیص داده می شود؟

معیار های تشخیص اختلال بدشکلی بدنی

DSM5  4 معیار را برای تشخیص اختلال بدشکلی بدن مطرح کرده است:

A . اشتغال ذهنی به یک یا چند نقص یا عیب خیالی در ظاهر بدن که از نظر دیگران قابل مشاهده نیستند یا جزئی به نظر می رسند.

B . در مقطعی در طول این بیماری، فرد رفتارهای مکرر (مثل وارسی کردن در آینه، آرایش زیاد، پوست کنی، اطمینان خواهی) یا اعمال ذهنی انجام داده است (مثل مقایسه کردن ظاهر خویش با ظاهر دیگران) در پاسخ به نگرانی های درباره ظاهر.

C . این اشتغال ذهنی ناراحتی یا اختلال قابل ملاحظه بالینی در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا زمینه های مهم دیگر عملکرد ایجاد می کند.

D . این اشتغال ذهنی به ظاهر با نگرانی هایی درباره چاقی یا وزن بدن در افرادی که نشانه های اختلال خوردن دارند، بهتر توجیه نمی شود.

شکل گیری و علل

اختلال بدشکلی بدن وابستگی تنگاتنگی با دگرگونیهای دوره بلوغ دارد. در حدود سن 12 یا 13 سالگی شروع می شود. اما چون اکثر افرادی که دارای این اختلالند از بیان نشانه های مرضی خود اکراه دارند ممکن است تشخیص آن سالها پس از ابتلای بیماری صورت گیرد. در این اختلال نگرانیها معمولا به تدریج به صورت اختلال کامل در می آید، هرچند که بعضی از افراد دچار شروع ناگهانی این اختلال می شوند. افرادی که شروع قبل از 18 سالگی این اختلال را دارند در مقایسه با افرادی که شروع بزرگسالی دارند به احتمال بیشتری دست به خودکشی می زنند. همچنین میزان فکر کردن به خودکشی و اقدامات خودکشی در مبتلایان به اختلال بدشکلی بدن بالاست. بخش قابل ملاحظه ای از افرادی که اندیشه یا اقدامات خودکشی دارند، نوجوانان هستند که عمدتا نگرانی هایی درباره ظاهر خود دارند. اختلال بدشکلی بدن علل مختلفی دارد. روان شناسان معتقدند که از عوامل محیطی، این اختلال با غفلت و بهره کشی در کودکی ارتباط دارد. از عوامل ژنتیکی، شیوع این اختلال در خویشاوندان درجه یک افرادی که به اختلال وسواس دچارند بیشتر است.

پیامدها

تقریبا همه افراد مبتلا به اختلال بدشکلی بدن به علت نگرانی های مربوط به ظاهرشان، دچار اختلال در عملکرد روانی- اجتماعی می شوند. اختلال در عمکرد اجتماعی بسیار شایع است.  بسیاری از کسانی که به این اختلال دچارند خود را منزوی کرده و از کارکردن یا انجام فعالیت های دیگر در خارج از منزل، امتناع می کنند و خانه نشین می شوند. این افراد همچنین دچار اختلالاتی در عملکرد شغلی و تحصیلی می شوند. بعضی از کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال بدشکلی بدن به علت نشانه های این اختلال ترک تحصیل کرده اند.

 

منابع:

پنجمین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM)

دکتر دادستان. روانشناسی مرضی تحولی.

 

 

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.