در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

احساس میکنم بدنم بدشکل است!

احساس میکنم بدنم بدشکل است!

 اختلال بدشکلی بدنی عبارت است از باور خیالی و افراطی فرد نسبت به وجود یک نقص بدنی. این افراد به یک یا چند نقص یا عیب خیالی در ظاهر جسمانی خود اشتغال ذهنی دارند که معتقدند زشت، فاقد جذابیت، نابهنجار، یا بدشکل هستند. این نقص های خیالی از نظر دیگران قابل مشاهده نیستند یا جزئی به نظر می رسند. نگرانی های مرتبط با اختلال بدشکلی بدنی می توانند برهمه بخشهای بدن متمرکز شوند. گاهی موضوع اصلی نگرانیها را اندام (قد، وزن) و گاهی یک بخش خاص بدن (پا، دست و...) و بخصوص چهره تشکیل می شود.

نگرانیهای مفرط درباره اندام شامل نگرانی در مورد چاقی، لاغری و قد می باشد. چاقی نسبی و نامحسوس فیزیولوژیکی در دوره نوجوانی، بخصوص در دختران، گاهی به عنوان شروع این اختلال می باشد و روان بی اشتهایی غالبا پیامد آن است. گاهی نیز نگرانی درباره چاقی رانها، بازوها و غیره ایجاد می شود و این نگرانی برخی از نوجوانان را به انتخاب لباسهای خاصی که بتوانند بدشکلی بدنی خود را پنهان کنند، وادار می کند. نگرانی از لاغری بیشتر در پسرانی دیده می شود که خود را به قدر کافی قوی و تنومند نمی پندارند و احتمال دارد که رفتار جبرانی پرخوری را در پی داشته باشد. بلندی قد یا کوتاهی قد نیز نگرانیهایی را ایجاد می کند.  همچنین نگرانیها می تواند درباره بخشی از بدن باشد. مسلما چهره و سر فراوانترین و مهمترین نگرانیها را تشکیل می دهد. نگرانیها می تواند شامل قسمت های مختلف چهره عمدتا بر پوست (مثل جای جوش،جای زخم، چروک ها)، مو (مثل موی کم پشت یا موی بدن)، یا بینی (مثل اندازه یا شکل)، تمرکز داشته باشد. همچنین قسمت های دیگر بدن مانند گوشها، لبها، دهان، چشم ها، دندانها، پاها، ابروها، اندام های تناسلی را می تواند در بر بگیرد. نگرانیها درباره خصیصه های جنسی نیز در این افراد وجود دارد. درآمدن موهای بدن در نوجوانان پسر و دختر، در بیشتر مواقع با یک اضطراب همراه است و هر تأخیر در این مورد نگرانی در آنها ایجاد می کند. ترس از صورت بی مو در پسران و وحشت از انبوهی موهای بدن در دختران باعث می شود که ساعت های زیادی به مشاهده خود بپردازند. جوشهای بلوغ بخصوص در دختران موضوع نگرانیهای گسترده می باشد.

نگرانی ها و اشتغال های ذهنی مزاحم، ناخواسته و وقت گیر هستند. رفتار های مکرر افراطی در پاسخ به این نگرانی ها و اشتغال های ذهنی انجام می شود. این رفتارها نیز معمولا وقت گیرند و مقاومت کردن در برابر آنها یا کنترل آنها دشوار است. رفتارهای رایج عبارتند از: مقایسه کردن ظاهر خویش با ظاهر دیگران، وارسی مکرر نقایص خیالی در آینه، آرایش کردن بیش از حد، پنهان کردن (با استفاده مکرر از لوازم آرایش یا پوشاندن با کلاه، لباس یا مو)، لمس کردن قسمت های ناخوشایند برای وارسی کردن آنها، لباس عوض کردن مکرر، به طور اضطراری خرید کردن و کندن پوست.

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.