در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

علل بروز اختلال شخصیت پارانوئید و درمان آن

علل بروز اختلال شخصیت پارانوئید و درمان آن

شکل گیری و روند اختلال پارانوئید

اختلال شخصیت پارانوئید ممکن است اولین بار در کودکی و نوجوانی همراه با گوشه گیری، روابط نامناسب با همسالان، اضطراب اجتماعی، پیشرفت کم در مدرسه، حساسیت مفرط، افکار و زبان عجیب و غریب و خیالپردازیهای نامتعارف آشکارشود. این کودکان ممکن است عجیب و غریب یا غیرعادی به نظر برسند.در نمونه های بالینی این اختلال بیشتر در مردان تشخیص داده می شود.

علل اختلال پارانوئید

در اختلال شخصیت پارانوئید ژنتیک نقش مهمی دارد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که بدرفتاری یا تجربه های تلخ دوران کودکی ممکن است در ایجاد این اختلال نقش داشته باشد. عوامل فرهنگی نیز ممکن است در اختلال شخصیت پارانوئید نقش داشته باشد. روان شناسان معتقدند بعضی گروه های مردم، مثل زندانیان، پناهندگان، افراد مبتلا به نقص شنوایی و سالمندان به علت تجربه منحصر به فردی که دارند در مقابل این اختلال آسیب پذیری خاصی دارند. روان شناسان همچنین به افکار افراد پارانوئید توجه می کنند. افکار آنها دارای این فرض اساسی است که مردم بدخواه و فریبکارند. این نوع نگرش به دنیا ناسازگارانه است و در همه جنبه های زندگی آنها دیده می شود. اما روان شناسان معتقدند که این افکار نیز ریشه در کودکی دارد. ممکن است والدین به آنها گفته باشند که باید حواسشان را جمع کنند تا اشتباه نکنند یا تلقین کرده باشند که با دیگران فرق دارند. این گوش به زنگی و حواس جمعی ممکن است باعث شده باشد که آنها علایمی ببینند که دیگران فریبکار یا بدخواهند.

درمان اختلال پارانوئید

افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید چون به همه بی اعتماد هستند، احتمال اندکی وجود دارد که به روان شناس مراجعه کنند. افراد پارانوئید وقتی به دنبال درمان می روند، علتش معمولا خود اختلال شخصیت نیست بلکه علتش این است که در زندگیشان بحران به وجود آمده است. روان شناسان بالینی با استفاده از تکنیک شناخت درمانی سعی می کنند تا باورهای غلط فرد درباره دیگران را تغییر دهند و آنها را متقاعد کنند که همه مردم بدخواه نیستند و به اکثر مردم می توان اعتماد کرد.  ولی به طور کلی تا امروز ثابت نشده است که زندگی افراد مبتلا به اختلال شخصیت به طور معنادار بهبود یابد.

 

منابع:

پنجمین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی. DSM5

گنجی. آسیب شناسی روانی

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.