در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

حالت گسستگی چیست؟

حالت گسستگی چیست؟

 

گسستگی حالتی است بین خواب و بیداری و اندکی از هر دو، به طور همزمان. حالت گسستگی برای افراد مختلف به شیوه های متفاوت احساس می شود. بعضی افراد احساس می کنند اندکی منگ شده اند و اشیا را زیاد خوب نمی بینند. همه افراد بارها دچار گسستگی شده اند. مثلا در حال رانندگی بوده اند و ناگهان به خود می آیند که چند خیابان را رد کرده اند بدون اینکه یادشان بیایند در این مدت چه چیزهایی دیده اند. یا با کسی مشغول صحبت بوده اند و بعد اصلا به یاد نمی آورند که درباره چه چیزی صحبت می کرده اند. یا با دوستشان مشغول صحبت هستند و به نشانه تایید سر خود را تکان می دهند و صدایش را می شنوند اما "واقعا" آنجا نیستند. افراد به طور فیزیکی آنجا هستند اما ذهنشان جای دیگری است.

گسستگی یک مکانیزم حیاتی (لازم برای زنده ماندن) است. سیستم عصبی انسان وقتی به حداکثر ظرفیت خود برای پردازش محرک ها (هم محرک های درونی و هم محرک های بیرونی) می رسد، از گسستگی کمک می گیرد. گسستگی روی انرژی متراکم و بی قراری که در درون افراد وجود دارد یک سرپوش می گذارد، بدن را کرخت و بی حس می سازد و فرد در درون خود کمتر احساس استرس و رنج می کند. این یک برنامه موقت و خوب است تا هنگامی که احساس کلافگی می کنیم به کمک افراد می آید. اما گسستگی نقاط منفی نیز دارد. گاهی گسستگی اندکی بیش از حد می شود و فرد مسیر زمان و یا خودش را از دست می دهد. افرادی که دچار حالت گسستگی می شوند رشته افکار و خاطرات خود را از دست می دهند. آنها یادشان نمی آید که هستند، از کجا آمده اند، کجا هستند و چه کار می کنند. این حالت معمولا چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد اما می تواند تعجب برانگیز و ترسناک باشد.

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.