در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

آگورافوبیا چیست؟

آگورافوبیا چیست؟

افراد مبتلا به آگورافوبیا همیشه می ترسند که مبادا در جایی گیر بیفتند و در صورت نیاز فوری (معمولا به علت وحشت زدگی) نتوانند به موقع کمک دریافت کنند. یعنی افراد می ترسند در جایی یا در مکانی دچار حمله وحشت زدگی بشوند و کسی نتواند به آنها کمک کند یا خودشان نتوانند از آن فرار کنند. اصطلاح آگورافوبیا از کلمه یونانی آگورا به معنای بازار ریشه گرفته است. آگرافوبیا یعنی ترس از بازار ولی معادلات دیگر این کلمه در روانشناسی عبارتند از: ازدحام هراسی، ترس از محیط های باز، ترس از محیط های بسته. تعریف دقیق آگورافوبیا عبارت است از ترک کردن مکانی امن که معمولا خانه است. افراد آگورافوبیک از ترک کردن خانه خود وحشتزده می شوند و این وحشت به تدریج افزایش پیدا می کند. افزایش در فاصله مکانی که می خواهند به آنجا بروند، با شدت اضطراب آنها ، نسبت تقریبا مستقیم دارد، هرچه فاصله بیشترباشد ترس بیشتر است. به این ترتیب، آگورا به معنای "مکان دور از خانه" است. افراد مبتلا به آگورافوبیا زمانی که در "آگورا" (مکانی دور از خانه) بوده اند، دچار حمله اضطراب یا حمله وحشت زدگی شده اند. بعد از این حملات، آنها حتی وقتی که در مکان خانه خود قرار دارند، ممکن است وحشت زده یا مضطرب شوند. در آنها عدم تمایل به ترک کردن مکان امن، مخصوصا به تنهایی به وجود می آید. چون وسایل نقلیه وسیله ای برای دور شدن از خانه هستند، این افراد ممکن است نسبت به اتومبیل، اتوبوس، قطار یا هواپیما نیز فوبیا پیدا کنند. افراد آگورافوبیک فکر می کنند که حمله وحشت زدگی ممکن است ناگهان و به طور غیرقابل پیش بینی روی دهد، و فکر می کنند که هر لحظه دچار سکته قلبی، سکته مغزی یا یک بیماری ناشناخته می شوند. این عدم اطمینان ها باعث می شوند که تمایل نداشته باشند به کنسرت، کلیسا، یا میتینگ های اجتماعی بروند. اگر هم بروند، معمولا در گوشه یا در انتهای سالن و نزدیک به درب خروج می نشینند تا در صورت اضطرار به موقع بیرون بیایند. آنها از جاهایی که ممکن است در آنها گیر بیفتند می ترسند. آسانسور، ازدحام، و مخصوصا هواپیما مواردی هستند که این افراد خود را واقعا در آنها "به تله افتاده" احساس می کنند. آنها حتی از عبور از روی پل های عابر پیاده یا پل های ماشین رو خودداری کنند. عوارض آگورافوبیا می تواند زندگی روزمره افراد را به شدت مختل کند. در اغلب موارد شدید، آگورافوبی میتواند باعث شود که افراد کلا خانه نشین شوند، نتوانند خانه خود را ترک کنند و برای خدمات یا کمک جهت تأمین کردن حتی نیازهای اساسی، به دیگران وابسته باشند. دلسردی و نشانه های افسردگی، به علاوه سوء مصرف الکل و داروهای آرامبخش به عنوان راهبردهای نامناسب خوددرمانی، رایج هستند.

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.