در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

کودکم رفتارهای ضد اجتماعی دارد.

کودکم رفتارهای ضد اجتماعی دارد.

رفتار ضد اجتماعی کودک به رفتاری اطلاق می شود که بر اثر اختلال روانی ایجاد نمی شود و شامل اعمال زیادی است که موجب نقض حقوق دیگران می شود، نظیر اعمال آشکار پرخاشگرانه، اعمال پنهانی، دروغگویی، دزدی، مدرسه گریزی و فرار از خانه و برخی اعمال ضد اجتماعی خاص نظیر آتش افروزی، حمل اسلحه، یا پرخاشگری شدید نسبت به یک کودک دیگر. این رفتارها حتی اگر برای یک بار هم روی دهند، مداخله ضروری است. ظاهر شدن گاه به گاه نشانه های ضد اجتماعی در کودکانی که مبتلا به انواعی از اختلالات افسردگی، اختلالات رفتار تخریبی و نقص توجه هستند، شایع است. رفتارهای ضد اجتماعی کودکی معمولا شامل دزدی، اصلاح ناپذیری، دستگیری، مشکلات تحصیلی، تکانشوری، بی بند و باری جنسی، رفتار مقابله ای، دروغگویی، اقدام به خودکشی، سوء مصرف مواد، مدرسه گریزی، فرار از منزل، رفت و آمد با افراد ناباب و دیرآمدن به خانه در شب ها است.

علت

رفتارهای ضداجتماعی ممکن است در زمینه اختلال روانی یا در غیاب آن روی دهند. از شایع ترین عوامل خطرساز رفتار ضد اجتماعی در کودکان، روش تربیتی خشن و تؤام با بدرفتاری جسمی، تبهکاری والدین و گرایش کودک به رفتار بیش فعال و تکانشی است. عوامل ژنتیک، مسایل اجتماعی، نقش تقویتها، الگوها، و تقلید در کنار بهره هوشی پایین، شکست تحصیلی و نظارت ناکافی بزرگترها از عوامل موثر در این اختلال هستند. اگر والدین در انجام وظایف خود بی تجربه باشند، ممکن است کودکان احساس محرومیت عاطفی نمایند که این امر به عزت نفس پایین و خشم آنها منجر می شود.

 درمان

گام اول در تعیین روش درمانی مناسب برای کودک دارای رفتار ضد اجتماعی ، ارزیابی لزوم درمان اختلالهای روانی دیگر در کودک می باشد مانند اختلال افسردگی که ممکن است در بروز رفتار ضد اجتماعی نقش داشته باشد. مدارس می توانند به تعدیل رفتار ضد اجتماعی در کلاس درس کمک کند. ارایه پاداش نیز برای رفتار مناسب اجتماعی و تقویت مثبت برای کنترل رفتارهای نامطلوب مفید است. معمولا در مورد رفتارهای ضد اجتماعی از دارو استفاده نمی شود. اما بعضی از داروها ممکن است رفتارهای انفجاری و حملات خشم و غضب را کاهش دهد. درمان کودکانی که الگوهای درازمدت رفتار ضد اجتماعی دارند، بخصوص رفتارهای مخفیانه ای نظیر دزدی و دروغگویی، مشکلتر است. گروه درمانی در درمان این رفتارها نتایج مفیدی فراهم می کند.

 

منبع:

دکتر کاشانی،دکتر وزیری. روان شناسی مرضی کودک.

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.