در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

همسرم زود عصبانی می شود!

همسرم زود عصبانی می شود!

روان شناسان معتقدند که هیچ یک از رفتارهای انسان بدون علت نیست و تنها با شناخت صحیح دلایل هررفتار است که می توان از بروز و ظهور آن اطلاع پیدا کرد. روان شناسان زوجین بیان می کنند عصبانیت و تندی اخلاق همسران یکی از مشکلات عمده همسران جوان می باشد که با اقدامات زیر می توان عصبانیت همسر را تا حدودی بهبود بخشید:

1. با صبر و تحمل و به کار گرفتن روش های مناسب سعی در اصلاح وضعیت موجود داشته باشید.

2. با شناخت بیشتر از روحیات، احساس ها، ویژگی ها، توانایی ها، عدم توانایی ها، نقاط مثبت و نقاط منفی همسر خود، بزرگترین گام را به سوی روابطی بهتر و صمیمانه تر با او بردارید.

3. خوبی های همسرتان را برای خود برجسته نمایید؛ زیرا از این طریق انگیزه شما برای تحمل بدخلقی های او بیشتر خواهد شد. در حقیقت با تفکر روی خوبی های همسر آستانه تحملتان در برابر رفتار ناصحیح وی بالا می رود.

4. از طرح موضوعاتی که باعث عصبانیت همسر می شود، اجتناب نموده و در عوض سعی کنید راه هایی برای درک و حمایت او بیابید.

5. در هنگام عصبانیت به او تذکر ندهید، زیرا فرد در هنگام عصبانیت نمی تواند منطقی فکر کند و تذکر شما را تحلیل کند.

6. آ رامش خود را حفظ نموده و از مقابله به مثل بپرهیزید؛ زیرا انسان عصبانی آتشدانی برافروخته است که عصبانیت فرد دیگر می تواند آتش غضب اورا بیشتر کند. بنابراین شجاعت خود را با خویشتن داری از خشم ثابت کنید.

7. شنونده خوبی برای همسرتان باشید. علت عصبانیت بسیاری از افراد عموما آن است که احساس می کنند اطرافیان، احساسات و صحبتهای آنها را درک نمی کنند و یا جدی نمی گیرند؛ بنابراین نشان دهید که شنونده خوبی برای صحبت های همسرتان هستید. به عنوان نمونه در هنگام گفتگو با او تماس چشمی برقرار کرده و به چشمهای او نگاه کنید. با تکان دادن سر نشان دهید که متوجه گفتار او هستید و حتی بعضی کلمات اورا تکرار کنید تا متوجه شود که به او توجه دارید.

8. به همسر خود محبت کنید، زیرا برقراری رابطه محبت آمیز با چنین همسرانی تا حد زیادی از عصبانیت آنان پیشگیری می کند.

9. عزت نفس خود را حفظ کنید. زندگی با همسرس که همیشه عصبانی است، با فریاد شما را صدا می زند، زود تحریک می شودو ... ممکن است خودکارآمدی شما را زیر سوال ببرد؛ بنابراین لازم است تکنیک های حفظ آرامش و استرس را بیاموزید.

10. عصبانیت تنها یک مشکل اخلاقی نیست، زیرا گاهی یک بیماری جسمانی مثل پرکاری یا کم کاری تیروئید یا کمبود برخی ویتامین ها عامل عصبانیت فرد است که با درمان جسمانی، درمان روحی نیز حاصل می شود.

11. عصبانیت یک احساس پیچیده است؛ بنابراین در مواردی که عصبانیت های مکرر موجب اذیت و آزار اطرافیان می شود و نمی توان علت واقعی آن را بررسی کرد و یا اینکه علت عصبانیت از حادثه ای است که مدت ها قبل اتفاق افتاده صحبت حضوری با یک روان شناس ضروری است؛ زیرا سریع تر به نتیجه  می رسد.

 

منبع:

پناهی. همسرداری.

مریم غلامی نژاد
نویسنده :مریم غلامی نژاد

مریم غلامی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی هستم. علاقه زیادی به مطالب روانشناسی بخصوص در زمینه های اختلالات و آسیب های روانی کودک و بزرگسال دارم. خانواده درمانی و زوج درمانی از سایر موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 
درباره ما

روان آسای سعی بر آن دارد که هر روز مطالب علمی و معتبر جدیدی در حوزه های روانشناسی، روانشناسی خانواده، روانشناسی نوجوان و روانشناسی کودک ارایه نماید، از اینکه همراهمان هستید بخود میبالیم.

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به روان آسای میباشد.